MİSYON, VİZYON VE STRATEJİK PLAN

STRATEJİK PLAN

TAE; Ayak, KWON; El anlamına gelmektedir. DO ise, ahlak ve fazilete ulaşmak için takip edilmesi gereken düşünce ve davranış biçimidir. Taekwondo kelime anlamıyla el ve ayaklarla uygulanan savunma ve vuruş tekniklerinden oluşan, sporcuda ahlaki değerlerin yüceltilmesine katkıda bulunan bir spor dalıdır. Taekwondo, uzak doğu ülkelerinden Kore’ nin Milli sporu olup, bu ülkede doğmuş, gelişmiş ve zamanla Dünya’ya yayılmıştır.
Taekwondo 1905 yılında da bir yarışma sporu olarak kabul edilmiştir. Nihayet 1966 yılında Uluslararası Taekwondo Federasyonu kurulmuştur.


208 ülke bu Federasyona üye olup, bu gün Taekwondo milyonlarca insanın yaptığı bir spor dalı haline gelmiştir.
Taekwondo sporunun Ülkemize gelişi de 1960’lı yıllara rastlamaktadır. 1968 yılında resmi olarak Judo Federasyonu bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye başlamış ilk defa 1976 yılına resmi olarak Avrupa Şampiyonasına katılmış ve Ülkemiz takım halinde Avrupa İkincisi olmuştur. 1981 yılında Judo Federasyonu’ndan ayrılarak müstakil Federasyon olan Taekwondo Federasyonu Başkanlığına Mithat KOR getirilmiştir. Mithat KOR’ un Başkanlığı kısa sürmüş (12.01.1981-22.02.1982) 1982-1995 yılları arasında da Taekwondo Federasyonu Başkanlığını Prof. Dr. Esen BEDER yapmıştır. 1982 yılında Prof. Dr. Esen BEDER başkanlığında oluşan federasyon kurullarının çalışmaları başarı grafiğini arttırmış bu çalışmada Teknik Direktör olarak görev üstlenen İsmet IRAZ’ın bilinçli, disiplinli çalışma ve isabetli karar görüşleri ile ülkemizde Taekwondo’nun yapılması hızla devam etmiş, uluslararası alanda da bir çok başarılara imza atılmıştır.


2003 yılından bu yana başkanlığı devam ettiren Prof. Dr. Metin ŞAHİN, yönetiminde Türk taekwondosu 1982-2003 yıları arasında 90.000 nüfustan günümüze kadar 550.000 nüfusa ulaşmış olup; başarı çıtasını sürekli arttırarak, olimpiyat oyunları, Dünya ve Avrupa şampiyonalarında sürekli zirvede yer alan bir kimliğe bürünmüştür. Katıldığı tüm olimpiyat oyunlarından madalya ile ayrılan Türk taekwondosu 1988 Seul Metin ŞAHİN 3.’lük, 2000 Sidney Hamide TOSUN 3’lük, 2004 Atina Bahri TANRIKULU 2.’lik, 2008 Pekin Azize TANRIKULU 2.’lik ve Servet TAZEGÜL 3.’lük, 2012 yılında Servet Tazegül ile Londra Olimpiyat Oyunlarında altın madalya kazanarak zirveye çıkmıştır. 2012 yılında Londra’da gümüş madalya kazanan Nur TATAR ise, 2016 yılında Rio Olimpiyat Oyunlarında bronz madalya elde ederek, üst üste 2 olimpiyat oyununda madalya kazanan ilk Türk kadın sporcu unvanını kazanmıştır.


Türkiye Taekwondo Federasyonu 550 bine yaklaşan lisanslı sporcu sayısı ile ülkemizde futbol ve satranç branşlarının ardından en çok sporcuya sahip federasyon olurken, kazandığı madalya sayısı ile de genelde ilk 3 içinde yer almaktadır.


Taekwondo Federasyonunun temel stratejisi: Ülke genelinde gençlerin zararlı alışkanlıklardan kurtulmalarına yardımcı olmak, lisanslı sporcu sayısını her geçen gün arttırmak, ülkemizin uluslararası arenada madalya lokomotifi olmayı sürdürerek ülkemize spor anlamında katkı sağlamaktır.

MİSYONUMUZ

Türkiye Taekwondo Federasyonu, Taekwondoyu sadece ülkemizde yöneten bir yapı değil Dünya taekwondosunda da söz sahibi bir yapıdadır. Bu anlamda ülkemizde ve dünyada sağladığımız istikrarı arttırarak ülke gelişimine ve gençliğin geleceğine ışık tutmak olacaktır.

VİZYONUMUZ

Taekwondo Federasyonumuz, yüksek lisanslı sporcu sayımızı her geçen gün arttırarak, Olimpiyatta aldığımız başarıları devam ettirerek ülkemizde ve dünya da söz sahibi olmaya devam etmeyi hedeflemekteyiz. Federasyonumuz kurumsal bir yönetimle hareket ederek Uluslararası arenada ülkemizi en  üst düzeyde temsil etmeye devam etmek.

MİSYONUMUZ

– Daha çok lisanslı sporcu
– Daha çok tanınırlık ve izlenilirlik
– Daha çok uluslararası başarı